Zaloguj się
 


Zgłoszenie udziału


EN  



25 maja 2015 odbędzie się w Poznaniu konferencja PILGRIM pod hasłem „Dialog-Zaufanie-Współpraca“. Organizatorem jest Wyższa Szkoła Uni-Terra w Poznaniu. W programie konferencji jest certyfikacja polskich szkół, przedszkola i firm wł±czaj±cych się w sieć instytucji PILGRIM, powołanie Zarz±du oraz Ambasadorów PILGRIM w Polsce. Uczestnicy konferencji w ramach sesji plakatowej i stolików „dobrych praktyk“ będ± mieli okazję do rozmowy o zrealizowanych projektach, wymiany do¶wiadczeń, dzielenia się pomysłami i spostrzeżeniami oraz inicjowania nowych działań. W¶ród go¶ci będ±: założyciel PILGRIM dr Johann Hisch, prezydent PiLGRIM Heinrich Kribbel oraz Członkowie Zarz±du w Austrii.

PILGRIM jest ruchem, zrzeszaj±cym w Europie ponad 170 instytucji: głównie edukacyjnych (przedszkola, szkoły, uczelnie), przedsiębiorstw i organizacji pozarz±dowych. Inspiracj± dla powstania ruchu PILGRIM była dwa wydarzenia. Pierwsze, zwi±zane z opublikowaniem przez 14 chrze¶cijańskich grup religijnych w Austrii dokumentu na temat odpowiedzialno¶ci społecznej. Drugie, to ekumeniczny projekt „Zrównoważony rozwój i religia” ,w którym instytucje kształc±ce pedagogów pracuj±c nad problemem zrównoważonego rozwoju z punktu widzenia różnych religii ł±czyły perspektywę naukow±, edukacyjn± i teologiczn±. Inicjatorami projektu było Ministerstwo Edukacji, Nauki i Kultury Austrii wraz z Instytutem Pedagogiczno- Religijnym Archidiecezji Wiedeńskiej pod kierownictwem dra Johanna Hischa).

Nazwa PILGRIM pochodzi od staroniemieckiego okre¶lenia pielgrzyma, go¶cia. Odwołanie się do idei pielgrzymowania jest jednocze¶nie spojrzeniem na człowieka, jako pielgrzyma, który zadaje sobie nieustannie pytanie o cel swojej wędrówki. Refleksja nad sob±, sensem życia w ¶wiecie, w którym go¶cimy tylko na chwilę jest wła¶ciwa wszystkim ludziom i wszystkim religiom. Założeniem PILGRIM nie jest ujednolicenie religii, ale spotkanie ich wyznawców w działaniu na rzecz człowieka i ¶wiata, z poszanowaniem własnej odmienno¶ci. Metafora pielgrzymowania nie tylko ujmuje specyfikę ludzkiego życia, ale także zadanie, jakim jest odnalezienie w każdej kobiecie i w każdym mężczyĽnie „wędruj±cego po ¶wiecie Boga”.



Zgodnie z przesłaniem zawartym w motto PILGRIM: Żyj±c ¶wiadomie - budujesz przyszło¶ć podstawowym celem jest rozwijanie odpowiedzialno¶ci za przyszło¶ć ¶wiata poprzez edukację do współdziałania pomiędzy różnicami (także w aspektach religijno-etyczno-filozoficznych). Do projektów PILGRIM zapraszani s± wszyscy (zarówno wierz±cy, jak i niewierz±cy) ludzie, którym bliska jest idea zrównoważonego rozwoju i którzy zdolni s± do dialogowej interkulturowej i międzyreligijnej współpracy w różnych obszarach społecznego życia. Wszystkie projekty PILGRIM oparte s± na czterech wymiarach zrównoważonego rozwoju:

  • Ekologii (troska o ¶rodowisko naturalne, rozwijanie postaw proekologicznych)

  • Ekonomii (etyka w biznesie, poznawanie/wykorzystywanie mechanizmów gospodarki, oraz praw rynku w dbaniu o rozwój człowieka i ¶wiata)

  • Sprawy społeczne (dostrzeganie problemów społecznych i angażowanie się w ich rozwi±zywanie)

Centrum jest duchowo¶ć nadaj±ca głębszy wymiar wszystkim naszym działaniom, zmieniaj±ca nasze do¶wiadczanie ¶wiata jako daru od Boga, ale także ¶wiata, w którym ten Bóg jest obecny.

W ponad dwunastoletnim okresie działalno¶ci program PILGRIM  został uhonorowany wieloma europejskimi nagrodami . Plany rozwoju PILGRIM zwi±zane s± z zacie¶nianiem współpracy na poziomie lokalnym z trosk± o współdziałanie w szacunku wobec różnic pomiędzy ludĽmi, na poziomie międzynarodowym nie tylko poprzez wspólnie projekty, ale także poprzez stworzenie przy Parlamencie UE sekcji PILGRIM, której zadaniem byłoby zwracanie uwagi polityków na wagę warto¶ci zwi±zanych z duchowym wymiarem życia społecznego, działalno¶ci ekologicznej i ekonomicznej.